بیمه شخص ثالث خودرو

 

  

چه مواردی تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد؟

 

پوشش‌‌‌‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته پوشش مالی و جانی تقسیم‌‌‌‌‌ می‌شود که پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی است و در پوشش مالی آن خسارت‌‌‌‌های مالی وارد شده به خودرو یا اموال افراد زیان دیده (به جز راننده مقصر) جبران‌‌‌‌‌ می‌شود.

 


 

سال ساخت و عمر خودرو

 

با توجه به افزایش ریسک خودروهای کهنه، در تمام شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ معمولا برای خودروهایی با عمر بیش از ۱۵ سال محاسبه شده و به ازای هر سال ۲ درصد به مبلغ بیمه‌نامه اضافه می‌گردد. حداکثر این ضریب برای ده سال کهنگی و معادل ۲۰ درصد خواهد بود. البته برخی شرکت‌های بیمه به طور کلی خودروهایی با سال ساخت بالا را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌دهند و از فروش بیمه‌نامه به این خودروها خودداری‌‌‌‌‌ می‌کنند.

 


 

جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه ثالث

 

یکی‌ از عوامل‌ تاثیرگذار بر نرخ حق‌ بیمه ثالث، جریمه‌ دیرکرد تمدید بیمه‌نامه‌ است؛ به این‌ شکل‌ که در صورت‌ عدم تمدید به‌ موقع‌ بیمه‌نامه ، حق بیمه‌ شخص‌ ثالث‌ افزایش‌ خواهد یافت. جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه‌‌‌‌‌ می‌شود و مبلغ آن به نوع خودرو (تعداد سیلندر آن) بستگی دارد. حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، معادل مبلغ جریمه دیرکرد ۳۶۵ روز است. یعنی اگر خودرویی چندسال هم بیمه‌نامه نداشته باشد فقط جریمه دیرکرد یک‌ سال به حق بیمه او اضافه خواهد شد.

 


 

محاسبه بیمه شخص ثالث

 

برای‌تعیین قیمت‌نهایی بیمه شخص ‌ثالث، عوامل و ملاک‌های‌مختلفی را باید درنظر گرفت که در ادامه‌به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت:

میزان دیه کامل در ماه حرام و ماه غیر حرام نیز هر ساله توسط قوه قضائیه اعلام‌‌‌‌‌ می‌گردد که بر همین اساس در سال ۹۹ دیه کامل در ماه حرام ۴۴۰ میلیون تومان و در ماه غیر حرام ۳۳۰ میلیون تومان تعیین شده است.

 

برای مثال اگر شخصی ۱ سال از بیمه شخص‌ثالث خود استفاده نکرده باشد و در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، برای تمدید بیمه‌نامه شخص‌ثالث خود در سال آینده مشمول ۵% تخفیف حق بیمه می‌شود. به همین ترتیب با افزایش تعداد سال‌‌‌‌های عدم خسارت، درصد تخفیف ثالث نیز افزایش می‌یابد در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث این تخفیفات به جای ۸ سال، در ۱۵ سال اعمال می‌شود. نحوه اعمال تخفیف عدم خسارت در قانون جدید در جدول زیر قابل مشاهده است:

 

تخفیف عدم خسارت میزان تخفیف به درصد
سال اول تخفیف 5%
سال دوم تخفیف 10%
سال سوم تخفیف 15%
سال چهارم تخفیف 20%
سال پنجم تخفیف 25%
سال ششم تخفیف 30%
سال هفتم تخفیف 35%
سال هشتم تخفیف 40%
سال نهم تخفیف 45%
سال دهم تخفیف 50%
سال یازدهم تخفیف 55%
سال دوازدهم تخفیف 60%
سال سیزدهم تخفیف 65%
سال چهاردهم تخفیف 70%

 

 


کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت

در قانون قبلی بیمه ثالث با اولین خسارت و کنده شدن کوپن بیمه‌نامه، تمام تخفیف سال‌های قبلی از بین می‌رفت؛ اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث شرایط تغییر کرده و کاهش تخفیفات به صورت پلکانی است. طبق تبصره ۲ ماده ۶ آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به یک‌باره از بین نمی‌رود. در جدول زیر می‌توانید تاثیر خسارت مالی و جانی را بر کاهش تخفیفات مشاهده کنید:

 

 
تعداد خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر
مالی 20% 30% 40%
جانی 30% 70% 100%